Meist

Mis on EBA?

 

Eesti Baarmenite Assotsiatsioon (kuni 1999. aastani Eesti Baarmenite Liit) asutati 33 aktiivse baarmeni ja baaridaami poolt 26. mail 1994. aastal „Viru“ hotellis.

 

Tänaseks on EBA rahvusvahelisel tasandil igati arvestatav organisatsioon, kes osaleb aktiivselt kõigil maailmaorganisatsiooni aastakoosolekutel ja avaldab arvamust baarmeni eriala ja kokteilikultuuri edendamise osas nii Eestis kui rahvusvahelisel tasandil.

 

Iga-aastastelt IBA maailmameistrivõistlustelt on Eestile toodud juba kolm maailmameistritiitlit. Samuti on koju toodud mitmed väärtsulikud hõbe- ja pronksmedalid.

 

Suurim saavutus on 2007. aastal Krista Meri poolt Taiwanis saavutatud maailmameistri tiitel.
Täna ühendab EBA endas ligi 160 tegusat ja aktiivset baarmeni/baaridaami, kes osalevad aktiivselt kokteilivõistlustel ja püüavad erinevatel viisidel läbi oma töö ning klubilise tegevuse baari- ja kokteilikultuuri edendada.


  • EBA esimeseks presidendiks valiti hr Margus Teemant.
  • 1995. aastast alates toimuvad iga-aastased EBA meistrivõistlused ning alates 2000. aastast esindab Eesti meister EBA-d maailmameistrivõistlustel.
  • 1999. aasta 1. oktoobril võeti EBA katusorganisatsiooni IBA (International Bartenders Association) liikmeks.
  • 2018. aasta IBA 67. Aastakonverents ja 44. Maailmameistrivõistlused toimuvad Tallinnas

Millega tegeleb EBA?

 


Eesti Baarmenite Assotsiatsioon tegeleb kõige sellega, mis aitab nii selle ala professionaalidel kui ühiskonnal laiemalt mõista kokteilikultuuri osatähtsust alkoholimaailmas ja edendada kutluurset ja ennastsäästvat alkoholi tarbimist.

 

Baarmenite Assotsiatsioon ei ole ametiühing – me ei esinda oma liikmeid tööandjate ees ega osale tööalastes vaidlustes, samuti ei täida me muid ametiühingutele seatud kohustusi.

 

Meie liikmeskonda kuuluvad muuhulgas ka paljud baarindusvaldkonna tööandjad.
Organisatsioon loodi eesmärgiga väärtustamaks ise ja propageerida ka ühiskonnas väärtustama sellist vana ja väärikat elukutset nagu seda on baarmeni kutse.

 

Nii nagu vanades Euroopa riikides, on ka Eestis baarmen paljude tublide suhtlejate ja osavate kokteilisegajate ELU KUTSE.
Baarmeni kutsest räägitakse ja kirjutatakse esmakordselt alates 19. sajandi keskpaigast (kuigi amet ise kujunes välja varem).

 

Esimese kokteiliraamatu “The Bon Vivant or How to Mix Drinks” kirjutas Jerry Thomas ning see avaldati aastal 1862.
Euroopa esimese kokteiliraamatu “American and other drinks” kirjutas 1878. aastal Leo Angel ning see avaldati Londonis.

 

Seega on baarmeni elukutse tõepoolest vana ja väärikas kutse.

 

Ühe olulise eesmärgina oma liikmete ühendamise kõrval on kindlasti vastutustundliku joogikultuuri edendamine – responsible drinking.

 

Koostöös EBA sponsoritega, kellest suurem osa on alkoholitoodete tootjad ja maaletoojad, oleme avalikult propageerinud nö targalt tarbimise olulisust, keskendudes sealjuures ka oma liikmeskonna harimisele vastutustundlikkusest klientide ja nende heaolu ning tervise osas.


Kokteilide valmistamisel kasutatakse reeglina väga vähestes kogustes erinevaid alkohole (kanget alkoholi, magustajatena likööre ja siirupeid, pikendajaid).

 

Ühe sellise kokteili koostises on tavapäraselt sedavõrd vähene kogus alkoholi, mis selle tarbijale peaks sellise kokteili nautimine pelgalt maitsenaudinguid, mitte aga tervisekahjustusi valmistama.

 

Kui aga tarbida alkoholi sisaldavaid kokteile ja segujooke üleliia, ongi tulemuseks halb enesetunne ja kahjustunud tervis.

 

EBA eesmärk on propageerida kvaliteetsetest toodetest kokteilide valmistamist ja kindlasti ka nende mõõdukat tarbimist.

 

Väga maitsvaid kokteile saab valmistada ka alkoholivabadest komponentidest – mahladest, siirupitest, mineraalveest, jäätisest jpm.

 

Ka alkoholivabade kokteilide valmistamises toimuvad EBA iga-aastased meistrivõistlused, kus valmivad suurepärased, ka lastele sobivad joogid. Selle kategooria Eesti meister esindab Eestit samuti rahvusvahelistel, alkoholivabade kokteilide valmistamise võistlustel.

 

EBA väärtustab meid ühendavat ametit, väärtustab oma liikmeid ja meie kliente!

margit-kikas1
Margit Kikas EBA president